Ilves kuulutas välja maamaksuvabastuse seaduse
Ilves: riik peab leidma omavalitsustele täiendava sissetulekuallika!

President Toomas Hendrik Ilves riigikogus.

FOTO: Toomas Huik

President Toomas Hendrik Ilves kuulutas välja koduomanikke maamaksust vabastava maamaksuseaduse muutmise seaduse, mille riigikogu võttis vastu tänavu 16. juunil.

Juriidilise analüüsi kohaselt on seadus põhiseadusega kooskõlas ja see jõustub 1. jaanuaril 2013, teatas presidendi kantselei pressiesindaja.

Seadust välja kuulutades tegi president Ilves avalduse, milles rõhutas, et seaduse jõustumiseni jääva pooleteise aastaga tuleb riigikogul leida täiendav ja püsiv sissetulekuallikas linnadele ja valdadele.

«Maamaksuseaduse muudatusega äralangevat tulu ei saa põhiseaduse kohaselt hüvitada ühekordse eraldisega. Tuluallikas peab olema püsiv,» rõhutas riigipea.

«Ainult riigikogu saab otsustada, kust lisatulu kohalikesse eelarvetesse suunatakse. Tuleb pidada meeles, et 2009. aastal vähendas riigikogu valitsuse ettepanekul kohaliku omavalitsuse eelarvesse laekuvat üksikisiku tulumaksu osa. Ka see tulubaasi kahanemine tuleb korvata. Riigikohtu otsus, mille järgi peab linnadele ja valdadele ette nägema piisavalt vahendeid kohaliku elu edendamiseks ja katma kõik kohalikule omavalitsusele pandud riigi ülesannetega seotud kulud, kuulub õigusriigis täitmisele,» sõnas president.

«Kavatsen kasutada kõiki riigipea pädevusse kuuluvaid võimalusi selleks, et kindlustada kohalike omavalitsuste eelarvete rahastamine vastavalt põhiseadusele,» toonitas Ilves.

Toimetus ootab lugejate küsimusi Saada küsimus

Populaarne

Tagasi üles