Asukohapiirangute kaotamine loob e-ostlejatele võrdsed võimalused

Praegu võib veel mõni e-pood küsida määrata kaubavaliku vastavalt tellija asukohale.

FOTO: Caro / Teschner / Caro / Teschner

Detsembris jõustub Tarbijakaitseseaduse muutmise eelnõu, mille tulemusel ei ole lubatud kaupade ja teenuste müügil seada klientidele erinevaid müügitingimusi sõltuvalt nende asukohast.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson selgitas, et uue seaduse järgi ei tohi kliente diskrimineerida hindade, müügi- ega maksetingimustega, kui nad soovivad osta tooteid või tarbida teenuseid Euroopa Liidus.

«Rakenduvat olukorda võib võrrelda tavalise poes käimisega. Kui lähme Euroopa Liidus mingis välisriigis poodi, siis pole seal meile kui teise riigi kodanikule oma nurgakest, kus on ainult meile müüdavad kaubad ja mujalt riiulitest meie kaupa valida ei saa. Sama hakkab detsembris kehtima ka e-poodidele,» selgitas Simson.

Muutub ka olukord, kus rahvusvaheliste e-poodide internetileheküljed suunavad automaatselt kliendi selle riigi jaoks kohandatud lehele, kus võib olla teistsugune valik tooteid või teistsugused hinnad. Edaspidi on keelatud kliendi päritolu alusel piirata juurdepääsu oma veebipoele. Samuti ei tohi veebikaupmehed ilma kliendi nõusolekuta teda automaatselt ümbersuunata asukohapõhisele veebilehele.

Simson täpsustas, et küll aga saab kaupleja ise otsustada, milliseid makseid ta vastu võtab ja kuidas toimub ostu eest tasumine.

«Arvestada tuleb sellega, et kõiki Euroopa Liidu kliente tuleb kohelda võrdselt – niisiis, kui aktsepteeritakse koduriigis välja antud Visa või Maestro kaardimakseid, peab aktsepteerima ka teistes Euroopa Liidu riikides väljastatud Visa ja Maestro kaarte. Samas, kui maksemeetodiks on mingi võimalus, mida kõigis riikides kasutusel pole, siis ei tule e-poodnikul hakata leiutama uusi meetodeid,» ütles Simson.

Oluline on arvestada ka sellega, et seadus reguleerib vaid ostu sooritamist. E-poel pole kohustust tarnida kaupu kõikidesse Euroopa Liidu riikidesse. Niisiis tuleb tarbijal enne ostu sooritamist hinnata, kas pakutavad tarnetingimused on sobilikud – näiteks kauba kätte saamine kaupleja asukohariigis.

Asukohapiirangute keeld ei puuduta neid tooteid ja teenuseid, mille puhul on piirang põhjendatud, näiteks kui müüdavad kaubad on sihtriigis keelatud ja kaupleja on sellest teadlik. Määrus ei kaota piiranguid autoriõigusega kaitstud sisu müügilt, nagu filmid, muusika, arvutimängud, tarkvara ja raamatud, sealhulgas e-raamatud, kuid töö selle nimel käib. Asukohapiirangud sellistel platvormidel ei kao suure tõenäosusega enne 2020. aastat.

Tarbijakaitseseaduse muutmine põhineb Euroopa Liidu otsekohalduval määrusel, mille eesmärk on tagada, et kaupade või teenuste müügil ei eristataks kliente müügi- või maksetingimuste poolest nende kodakondsuse, elu- või asukoha alusel. Euroopa Liidu tasandil kiideti määrus heaks selle aasta veebruaris ning liikmesriikidel on kohustus seda rakendada alates 3. detsembrist.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back