Elektri hind võib veebruariks tõusta viiendiku võrra

Tulevikutehingud näitavad veebruari elektri börsihinnaks 63-64 eurot, mis on ligi viiendiku kõrgem detsembrikuu hinnast.

FOTO: ELISEO TRIGO / EPA/Scanpix

Aasta viimase päeva tulevikutehingud näitavad jaanuari elektri börsihinnaks Eestis ja Soomes ligikaudu 60-61 eurot ja veebruari hinnaks 63-64 eurot, mis on ligi 20 protsenti kõrgem detsembrikuu keskmisest, teatas Elering.

Elektri tootmishinda mõjutava süsinikdioksiidi emissioonikvootide hind kerkis detsembris ning tehingud toimusid hinnaga 19,67-25,18 eurot tonni kohta.

Elektri börsihind oli detsembris Eesti hinnapiirkonnas 53,05 eurot megavatt-tunni kohta ehk 0,8 protsenti kõrgem novembriga võrreldes.

Detsembrikuus tõusid hinnad enamikes Põhjamaade elektribörsi NordPool hinnapiirkondades, eranditeks olid Läti, Leedu ja Taani. Kõrgeim oli hind Lätis ja Leedus, kus see ulatus 53,62 euroni megavatt-tunnist. Soomes oli hind 52,32 eurot ja NordPooli süsteemihind oli 51,56 eurot megavatt-tunnist.

Eesti ja Soome hind erines 74 tunnil ehk 10 protsendil eelmise kuu tundidest. Eesti ja Läti hind erines 50 tunnil.

Soome ja Eesti vahel liikus elekter detsembris 85 protsendil ajast Soomest Eestisse ja ära kasutati 46 protsenti turule andud võimsusest. Täielikult oli võimsus kasutuses 10 protsendil tundidest. 11 protsendil tundidest liikus elekter Eestist Soome ja neljal protsendil tundidest kaubandust ei toimunud.

Eesti ja Läti vahel liikus elekter 77 protsendil ajast Läti suunas ja 13 protsendil ajast Eesti suunas. Kümnendikul tundidest kaubanduslikke tehinguid ei toimunud.

Riikidevaheliste ülekandevõimsuste oksjonitulu teenis Elering detsembris üle 0,7 miljoni euro.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles