Lugeja küsib: kas pean puhkusegraafikusse kõik saadaolevad puhkusepäevad kirja panema?

Tarbija24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tööandjal on õigus iga kalendriaasta alguses koostada puhkuste ajakava, et ta saaks planeerida, millal töötajad puhkuse tõttu töölt eemal on.
Tööandjal on õigus iga kalendriaasta alguses koostada puhkuste ajakava, et ta saaks planeerida, millal töötajad puhkuse tõttu töölt eemal on. Foto: Andriy Popov / PantherMedia / Andriy Popov

«Ettevõttes koostatakse puhkuste ajakava ning tööandja palus kõik puhkusepäevad lisada graafikusse. Kui ma asusin tööle eelmisel aastal 10. augustil, siis mitu põhipuhkuse päeva ma sel aastal saan kasutada? Kas ma ikka pean kõik puhkusepäevad, sealhulgas eelmisest aastas jäänud puhkamata päevad lisama puhkuste graafikusse? Ma sooviksin ühe osa puhkusest jätta n-ö varuks, sest ei ole päris kindel, kuna ma tahaks puhata,» küsis lugeja.

Vastab tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep:

Tööandjal on õigus iga kalendriaasta alguses koostada puhkuste ajakava, et ta saaks planeerida, millal töötajad puhkuse tõttu töölt eemal on. Seetõttu märgitakse puhkuste ajakavasse põhipuhkus ja kasutamata puhkus. See tähendab, et puhkuste ajakavva tuleb märkida nii käesoleva aasta kui eelmisest aastast jäänud kasutamata põhipuhkus. Kui Te ei soovi kogu puhkust puhkuste ajakavasse märkida, siis selleks tuleb tööandjaga saavutada kokkulepe. Kui tööandja Teie ettepanekuga ei nõustu, tuleb lisada ajakavasse kogu puhkus. Poolte kokkuleppel saab puhkuste ajakava aasta keskel muuta. Puhkuste ajakava koostatakse töölepingu seaduse kohaselt hiljemaks 31. märtsiks.

Kui Te asusite tööle 10. augustil 2018 ning põhipuhkust ei kasutanud, siis 2019. aastal saate Te puhata 11 põhipuhkuse päeva 2018. aasta eest (valem on järgmine: 28 (väljateenitavate põhipuhkuse päevade arv kalendriaastas) / 365 × 144 (kalendripäevade arv 10. augustist 31. detsembrini) = 11,05) ja 28 kalendripäeva 2019. aasta eest ehk kokku 39 kalendripäeva. Kui Teile on määratud osaline või puuduv töövõime, siis on Teil 2019. aastal õigus puhata vastavalt 14 (35 / 365 × 144 = 13,81) kalendripäeva 2018 aasta eest + 35 kalendripäeva 2019. aasta eest = 59 kalendripäeva.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles