Lugeja küsib: kas võin haiguslehe ajal soojale maale minna?

sick leave in

FOTO: Hannes Eichinger / PantherMedia / Hannes Eichinger

«Kas haiguslehe ajal võib soojale maale minna, kui raviarst seda lubab?» küsis lugeja.

Vastab Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep:

«Töövõimetuslehe (haigusleht, hooldusleht, sünnitusleht) väljakirjutamise õigus on ravikindlustuse seaduse § 52 lg 2 kohaselt perearsti nimistu alusel tegutseval perearstil, tegevusluba omaval eriarstil, hambaarstil ja ämmaemandal ning eriarstiabi tegevusluba omava tervishoiuteenuse osutaja juures töötaval arstil (välja arvatud kiirabi osutamisel), hambaarstil ja ämmaemandal.

Arst, kes on töötajale välja kirjutanud töövõimetuslehe, määrab töötajale ka raviplaani, sh lubatud ja lubamatud tegevused. Kui arst on lubanud või lausa soovitanud (nt depressiooni põdeval isikul) töövõimetuslehe ajal viibida välismaal, siis on see lubatud. Kuna haiguslehe väljastamise eesmärk on töötaja tervise parandamine ning haiguslehe ajal ei tule töötajal töölepingu seaduse § 19 p 2 kohaselt tööülesandeid täita, siis igal juhul tuleb enne reisile minekut arstiga konsulteerida ega reis põhjusta haiguse süvenemist või takista ravi toimimist.

Haiguslehte ei või väljastada ainuüksi põhjusel, et töötaja soovib reisile minna, vaid ainult tervise parandamise eesmärgil. Samuti ei tohi rikkuda raviplaani. Kui arst leiab, et reisimine ei soodusta tervenemist, siis reisile minna ei tohi.»

Toimetus ootab lugejate küsimusi Saada küsimus

Populaarne

Tagasi üles