Halb uudis: esmaspäevast ähvardab kütusele kuluda rohkem raha

Kanister, bensiin, metallist bensiinikanister, kütusekanister, lehter

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Esimesest aprillist peab bensiinis sisalduma rohkem etanooli, mis muudab kütuse hinna kallimaks ning lisaks kulub etanooliga segatud kütust lihtsalt rohkem, kirjutas Alexela juhatuse liige Alan Vaht oma blogis

«Biokütuse kohustuse suurenemisel on aga eriti negatiivne mõju mootoribensiini 95 tarbijatele, sest lisaks kallimale etanooli hinnale on selle negatiivseks ja tahtmatult varjatud mõjuks kütusekulu suurenemine. Selle põhjuseks on etanooli madalam energiasisaldus võrreldes bensiiniga. Seega tuleb positiivsete keskkonnamõjude kõrval arvestada, et bensiini energeetiline väärtus lahjeneb seda enam, mida suurem on etanooli sisaldus bensiinis,» kirjutas Vaht.

Seevastu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul ei tähenda muutused nõuetes veel kohest hinnatõusu. «See ei tähenda, et selline kütus kohe alates 1. aprillist ka tanklas olemas on, enne müüakse tanklates ära varasem varu. Seega võib eeldada, et kõrgema biokütuse sisaldusega kütus jõuab tarbijateni väikse viivitusega, sõltuvalt iga kütusemüüja varude seisust,» ütles ministeeriumi energeetika osakonna ekspert Rein Vaks Äripäevale.

Vaht aga prognoosis, et hinnatõus võib olla kuni 8 senti. «Senine etanooli sisaldus on bensiinis olnud veidi alla 5 protsendi, mis etanooli kõrgema hinna tõttu on suurendanud bensiini hinda 1 sendi võrra liitrist. Lisaks on etanool vähendanud bensiini energiasisaldust 1,5 protsenti, mis tähendab otseselt samas suuruses kütusekulu suurenemist ning mis on rahaliselt mõõdetav 2 sendiga liitrist. Alates aprillist suureneb biokütuse kohustus aga enam kui 2 korda. Ka sellel sammul on kütusehinnale 2 negatiivset efekti. Esiteks suurendab kallim etanool bensiini liitrihinda täiendavalt 1,1 sendi võrra. Teiseks väheneb bensiini energiasisaldus kokku juba 3,2 protsendini, mis toob kaasa ka kütusekulu täiendava suurenemise. Kütusekulu suurenemisest tulenev varjatud rahaline kulu ulatub siinjuures juba 4,3 sendini liitrist. See tähendab, et makstes bensiini eest tanklas 1,34 eurot liitrist, on tolle bensiiniliitri tegelik hind 1,382 eurot. 2020. aastast suureneb biokütuse kohustus veelgi, mis teeb eelkirjeldatud viisil bensiiniliitri varjatud hinnaks juba 1,397 eurot. Olgu märgitud, et samal ajal on puhta bensiini hind ilma etanoolita pea 8 senti soodsam ehk 1,319 eurot liitrist,» selgitas Vaht.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles