Panusta Telliskivis kerkivasse e-jäätmete Majakasse

Nii ta kerkib: Tallinna Telliskivi Loomelinnaku keskväljakule ehitatakse e-jäätmetest majakas

FOTO: In Nomine

Nädalavahetusel hakkab Telliskivi Loomelinnakus rajatav e-jäätmete Majakas täituma kasutatud elektri- ja elektroonikaseadmetega. Kunstiteose sünnile saab kaasa aidata igaüks, kes oma kasutu ja katkise kodumasina või lambipirnid 12. või 13. oktoobril (12.00-16.00) Telliskivi Loomelinnaku keskväljakul konteinerisse toob. 

Nädala algusest on skulptor Elo Liivi juhendamisel kerkinud Telliskivi Loomelinnaku keskväljakul Eesti e-jäätmete Majakas, mis sümboliseerib Eestis ühe päeva jooksul tekkivat selliste jäätmete hulka – 25 tonni. Majakas saab olema 10 meetrit kõrge.

«Olgu see Majakas meile kõigile meelde tuletamas, kui tähtis on kasutatud kodumasinate ja muude seadmete taasringlusse võtt, vähendamaks meie ökoloogilist jalajälge. Jäätmed on vaja alati viia kogumispunktidesse,» ütles Liiv.   

«Iga päev jääb Eestis suur hulk vanu kodumasinaid ja teisi elektroonikaseadmeid nõuetekohaselt kokku kogumata – nad ei jõua tootjate ega sertifitseeritud jäätmekäitlejate kätte,» sõnab Margus Vetsa, tootjavastutusorganisatsiooni EES-Ringlus juhatuse liige. «Seega ei lähe nad ka ringlusesse ja mittenõuetekohane käitlus suurendab meie kõigi ühist ökoloogilist jalajälge.» 

«Suured asjad algavad väikestest sammudest, seepärast – too oma katkised kodumasinad, suured ja väikesed, jäätmejaamadesse ja kogumispunktidesse! Kasutuks muutunud elektril töötavate asjade - alatest puldiautost ja lõpetades külmkapiga - koht ei ole prügikastis või selle kõrval. Olenevalt suurusest ootavad nad ostukohta või jäätmejaama toimetamist,» lisas Margus Vetsa.

Rahvusvaheline e-jäätmete päev

Igal aastal tähistatakse 14. oktoobril rahvusvaheliselt e-jäätmete päeva, kuigi tähistada sellel päeval on vähe. Päev on ellu kutsutud selleks, et edendada elektri- ja elektroonikaseadmete taaskasutamist kogu maailmas ja tõsta üldsuse teadlikkust e-jäätmete taaskasutusest. Esmaspäeval, 14. oktoobril kell 12.00 näidatakse sel puhul Telliskivi Erinevate Tubade Klubis dok-filmi Welcome to Sodom – Austria dokumentalistide Florian Weigensameri ja Christian Krönesi apokalüptilist reportaaži Ghana prügimäelt.

Filmi treiler: https://vimeo.com/276260242 

E-jäätmete taaskasutamine on puudulik

Maailmas taaskasutatakse igal aastal vaid 20% e-jäätmetest. See tähendab, et aastas jõuab 40 miljonit tonni e-jäätmeid prügilatesse, põletustehastesse või müüakse riikidesse, kus puuduvad nõuetele vastavad käitlusvõimalused. Jäätmete ebaseadusliku saatmisega arenguriikidesse põhjustatakse tõsiseid tervise-, keskkonna- ja sotsiaalseid probleeme. 

Eestis tekib hinnanguliselt 9000 tonni e-jäätmeid aastas, millest 4000 tonni kogutakse jäätmejaamade ja kogumispunktide (vt. kuhuviia.ee) abil kokku ning valdav enamus neist ümbertöötlemisel tekkinud materjalidest läheb ringlusesse. Kui usaldad oma jäätmed õigete isikute kätte, on võimalik näiteks vanast külmkapist 95% taaskasutada. Umbes 55% (5000 tonni aastas) elektroonikajäätmetest liigub Eestis muid teid pidi ja nende materjalide ringlussevõtu kohta tootjad kinnitust anda ei saa.  

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada

Populaarne

Tagasi üles