SEB: tarbimine jõudis suve lõpus mullusele tasemele

Rocca al Mare kaubanduskeskus. FOTO: Erik Prozes

SEB augusti tarbijakäitumise analüüs tõi välja, et Eesti inimeste tarbimine jõudis suve lõpus eelmise aastaga võrreldes samale tasemele.

Turismi- ja meelelahutussektor näitas augustis endiselt langust, vastavalt 40 protsendi ja seitsme protsendi ulatuses. Sisustuse, toitlustuse, terviseteenuste, rõivapoodide ja elektroonikamüüjate käibed aga näitasid häid kasvunumbreid, teatas SEB.

«Oma andmetest näeme, et Eesti inimesed käivad endiselt hea meelega väljas ja suve lõpus ei olnud kodus püsimise trend enam aktuaalne,» ütles SEB Balti kliendianalüüsi ja andmeteaduse juht Lennart Kitt. «Veelgi on kasvanud eestimaalaste kulutused meelelahutuse valdkonnas, millel jääb vaid alla kümne protsendi, et saavutada eelmise aasta tase.»

Kitt märkis, et turismilangus seevastu ei ole juba mitu kuud ei kasvanud ega langenud. Tema sõnul on viimaste kuudega turismivaldkonnas saavutatud ilmselt maksimum, millest inimesed ei julge rohkem tarbida või reisida.

Vähenenud huvi reisimise vastu kinnitavad ka SEB andmed, mille järgi on eestlaste kulutused kõikides välisriikides pigem vähenenud. Vähem on langenud aga eestlaste kulutused Soomes, Lätis ja Leedus. 

«Lisaks vähesele reisimisele püsib ka Eesti tarbijate vähenenud sularaha kasutamise trend,» sõnas Kitt. Eriolukorra ajal inimeste suurenes valmidus rohkem kasutada oma igapäevatoimingutes just kaardimakseid leiab endiselt aset ja SEB kliendid kasutavad sularaha endiselt kümme protsenti vähem.

Sellega koos püsivad tugevad ka e-ostude näitajad, mis tõestavad Kiti hinnangul, et varakevadel toimunud sunnitud üleminek digitaalsetele teenustele on paljude jaoks olnud positiivne kogemus ja tol ajal omandatud harjumused jäävad vähemalt mingil osal elanikkonnast püsima.

Veel märtsis näitas eestimaalaste sularahakasutus 25-protsendist langust, aprilli pensionipäevadel välja võetud sularaha maht vähenes lausa 30 protsenti ja tehingute maht üle 40 protsendi võrra. Mais hakkas sularahakasutus järk-järgult uuesti kasvama, kuid jäi viimastel kuudel võrreldes eelmise aastaga kümme protsenti madalamal tasemel püsima.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back